Jak mądrze urządzić dom?

Pytanie, jak mądrze urządzić dom, spędza sen z powiek niejednej osobie. W sklepach możemy wybierać spośród najróżniejszych dodatków, elementów wyposażenia, mebli czy dekoracji, a w Internecie krąży wiele ofert  projektantów mieszkań. Jak nie dać się oszukać i co zrobić żeby nowe mieszkanie nie wiązało się z dodatkowymi kłopotami?

 

Warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Jednolitość stylu

Rzecz jasna, poszczególne pokoje mogą różnić się barwami czy rodzajem elementów wyposażenia. Chociażby pokój dziecięcy może być utrzymany w jasnych, pastelowych kolorach, podczas gdy w pracowni warto dobrać takie barwy, z którymi będziemy czuli się najlepiej. Należy jednak pamiętać , że nadmiar różnych elementów może zepsuć odbiór całości. Przesadna “barokizacja” wnętrz kojarzy się z kiczem, a tego powinniśmy unikać. Warto więc zawczasu wymyślić jakiś motyw przewodni, który nada naszemu mieszkaniu charakterystyczny sznyt.

  • Funkcjonalność

Mnogość rozwiązań z jakich możemy skorzystać sprawia, że to co kiedyś wydawało się niemożliwe dziś jest w zasięgu ręki. Czasem jednak okazuje się, że nasze pomysły mogą sprawić więcej problemów niż pożytku. Antresole wyglądają wspaniale, ale takie rozwiązanie może znacznie zwiększyć koszta ogrzewania mieszkania, lub utrudnić doświetlenie pomieszczenia. Część osób hodujących rośliny rezygnuje z umieszczania grzejników pod parapetami. Czasem nie ma to większego wpływu na funkcjonalność, ale niekiedy może doprowadzić do pojawienia się wilgoci. Zawsze więc lepiej skonsultować takie pomysły z fachowcami.   

  • Trwałość

Właśnie wybrałeś ulubiony wzór płytek? Już zdecydowałeś się na kolor wyposażenia łazienki? Co jednak, jeśli elementy wyposażenia, które chcesz kupić odstają od markowych odpowiedników. Niestety, w takiej sytuacji lepiej postawić na jakość i trwałość. Dłuższa gwarancja, dodatkowe zabezpieczenia, możliwość serwisowania (np. w przypadku sprzętów kuchennych) są warte dopłaty, lepiej bowiem zabezpieczyć się na wypadek awarii czy uszkodzenia.Mądre urządzenie domu nie jest, wbrew pozorom, trudną sztuką, warto jednak całość przemyśleć i nie działać pochopnie. Dobrze jest również poradzić się osób doświadczonych i fachowców. Czasem może się okazać, że będziemy musieli zrezygnować z niektórych pomysłów z powodu przepisów prawa budowlanego (np. w przypadku likwidacji bądź stworzenia nowych drzwi lub okna)

Autor

  • Trenerka i coach. Specjalizuje się w doradztwie i marketingu. Miłośniczka tenisa ziemnego i sportów letnich. Jej hobby to tańce latynoamerykańskie.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Ola

    Mądrze urządzić dom wcale nie jest tak łatwo. Sama szukałam płytek do kuchni ponad rok ale udało mi się kupić śliczne i tanie !

  2. Sardi

    Zawsze problemem jest gwarancja. Ja już nie wierzę w gwarancję – meble kupione w dużym sklepie sieciowym rozpadają się po roku od zakupu. Gdy skorzystałam z gwarancji bo problemem były odklejajaca się okleina dowiedziałam się że ze względu na wysoką wilgotność pomieszczenia gwarancja nie może być uwzględniona.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.