Leczenie kanałowe zębów

 Powiedziano ci, że potrzebujesz leczenia kanałowego.  Jakby ból zainfekowanego kanału korzeniowego nie był wystarczający, teraz prawdopodobnie martwisz się o to, co pociąga za sobą procedura, w końcu ma negatywną reputację. Ale w przypadku wszystkiego, co mówi się o leczeniu kanałowym, faktem jest, że nie jest tak źle. Rozwój techniki dentystycznej i leczenia bólu oznacza, że  proces ten nie powinien powodować stresu lub dyskomfortu , o którym twierdzi wiele osób.

Wewnątrz każdego zęba znajduje się obszar wypełniony miazgą zębową. Ta żywa część zęba zawiera tkanki łączne, naczynia krwionośne i nerwy. Miąższ można znaleźć pod warstwami szkliwa i zębiny, a także rozciąga się w dół do korzeni, przez kanał korzeniowy. Najbardziej zalecany w takich przypadkach jest leczenie kanałowe pod mikroskopem – dzięki temu stomatolog z prawie stu procentową pewnością doczyści każdy kanał.

  • Celem miazgi zębowej jest stworzenie zębiny i utrzymanie zdrowych zębów.
  • Nerwy w miazdze pomagają chronić ząb, ostrzegając o wszelkich uszkodzeniach, a także zmianach ciśnienia lub temperatury.

Próchnica zębów, spowodowana przez bakterie w jamie ustnej, uszkodzi zewnętrzne warstwy zębów. Gdy kwas przenika przez powierzchnię zęba, wystawia wnętrze zęba na działanie bakterii i naraża miazgę na większe ryzyko infekcji . Istnieje kilka oznak, że potrzebujesz leczenia kanałowego pod mikroskopem. Wczesne objawy obejmują:

  • ból podczas żucia lub gryzienia
  • ból i wrażliwość podczas jedzenia lub picia czegokolwiek, co jest gorące lub zimne

Każdy ból zęba jest oznaką infekcji zębów. Infekcje miazgi zębów nigdy nie goją się same, dlatego ważne jest, aby odwiedzić nas wcześnie, abyśmy mogli pracować nad uratowaniem zęba. Regularne kontrole pomogą nam zidentyfikować wczesne oznaki próchnicy , dzięki czemu możemy odwrócić wszelkie uszkodzenia lub wypełnić wszelkie ubytki, zanim miazga zostanie zainfekowana. Nieleczona, zainfekowana miazga zębowa stworzy nagromadzenie ropy wewnątrz zęba. Doprowadzi to do powstania ropnia. Ropnie mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Jeśli tak się stanie, może to zagrażać życiu.

Bez niezbędnego leczenia kanałowego stracisz zainfekowany ząb.
Jeśli infekcja nie zostanie rozwiązana, ekstrakcja staje się naszą jedyną opcją.

Podsumowanie

 Leczenie kanałowe usuwa zainfekowaną miazgę zębową.  Można tego dokonać przy znieczuleniu miejscowym przez otwór w zębie. Po usunięciu infekcji zostaje użyta gutaperki wykonana z naturalnie występującego plastiku, aby wypełnić ząb.

Jedną z charakterystycznych oznak, że potrzebujesz leczenia kanałowego, jest to, że doświadczysz znacznego bólu wokół zainfekowanego zęba.

Ten ból nie zniknie bez leczenia.

Autor

  • Trenerka i coach. Specjalizuje się w doradztwie i marketingu. Miłośniczka tenisa ziemnego i sportów letnich. Jej hobby to tańce latynoamerykańskie.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Misiek

    Obecnie leczenie kanałowe zęba jest niemal bezbolesne. Nowoczesne znieczulenia eliminują ból podczas zabiegu. Przyznam, że siedząc w trakcie zabiegu w fotelu dentystycznym nie czułem żadnego dyskomfortu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.