Szeregówka, dom wolnostojący, bliźniak – co wybrać?

Kupno domu to ogromne wyzwanie. Jest ono także bardzo drogą inwestycją, śmiało można powiedzieć, że jedną z najpoważniejszych w życiu. Jaki wobec tego rodzaj zabudowy należy wybrać, by nie żałować?

 

Dom wolnostojący

Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób pragnących wolności, niezależności i samotności. Umożliwia ograniczenie kontaktów z sąsiadami do minimum. Ponadto, można go dowolnie zaaranżować, bez pytania nikogo o zdanie. Niestety, zbudowanie i ogrzewanie takiego pociąga za sobą zdecydowanie największe koszty w stosunku do innych opcji zabudowy.

Dom szeregowy

Z pewnością będzie on idealny dla osób, które są towarzyskie i lubią utrzymywać bliskie stosunki sąsiedzkie, ale nie przepadają za mieszkaniem w bloku. Koszty zakupu oraz ogrzewania są niższe niż w przypadku domu wolnostojącego , ale mogą to zrównoważyć koszty doświetlania. Wynika to z tego, że okna znajdują się tylko z dwóch stron, gdyż po bokach są ściany oddzielające właściciela lokum od sąsiadów. Zdecydowanie odradza się ten typ domu introwertykom. Trzeba liczyć się również z tym, że osoby mieszkające obok mogą hałasować.

Dom bliźniak

Jest on niejako kompromisem między wyżej przedstawionymi typami zabudowy. Na pewno rachunki za ogrzewanie oraz koszty postawienia będą niższe niż w przypadku jego wolnostojącego odpowiednika. Zapewnia jednak nieco więcej prywatności niż szeregówka. Dla niektórych może to jednak nie wystarczyć. Najważniejsze będzie to, jaki typ człowieka jest po drugiej stronie ściany – czy nie hałasuje, a także czy chętnie współpracuje przy pracach remontowych oraz porządkowych.

Wybór domu w konkretnej zabudowie zależy głównie od tego, jaką osobą jest kupujący. Z pewnością najważniejsze jest to, czy lubi on spędzać czas z innymi ludźmi, czy też ceni sobie prywatność. Koszty postawienia i ogrzewania również należy wziąć pod uwagę, by nie przekroczyć swoich możliwości finansowych.

Autor

  • Trenerka i coach. Specjalizuje się w doradztwie i marketingu. Miłośniczka tenisa ziemnego i sportów letnich. Jej hobby to tańce latynoamerykańskie.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Oliwka

    Długo zastanawialiśmy się czy kupić dom wolnostojący czy szeregówkę, jednak ze względów finansowych zdecydowaliśmy się na szeregówkę.

  2. Kornelia

    Kupiłam gotowy dom, nie wyobrażam sobie mieszkania w bloku czy szeregówce.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.